Zájmové sdružení občanů
JUSTICIA et LIBERTY
zapsaný spolek
Můžeme pomoci i Vám...
...naše podaná ruka platí!
Čím se přesně zabýváme
Zabýváme se ochranou nejen občanských, ale i lidských práv a svobod, dále pak pomocí vězněným osobám s návratem do společnosti či nespravedlivě odsouzeným či obviněným osobám, dodržováním zákonnosti trestního, exekučního, správního, přestupkového, celního či daňového řízení od jejich počátku. Naší prioritní zásadou je, že na každého člověka je především nutno nahlížet jako na svébytnou a svéprávnou lidskou bytost a osobnost, která má své klady a zápory, která má svá nezcizitelná práva, ale také z nich plynoucí povinnosti. Teprve poté na něj může být nahlíženo jako na "podezřelého, obviněného, odsouzeného, povinného, žalovaného, vězněnou osobu, daňového poplatníka atp."...
Přestupkové řízení
Přestupky jsou zaviněná jednání porušující nebo ohrožující zájem společnosti, která jsou zákony jako přestupky výslovně označena. Ústředním zákonem týkajícím se přestupků je zákon o přestupcích. Jednotlivé zvláštní přestupky jsou však vymezeny i v dalších právních předpisech.
Před samotným přestupkovým řízením správní orgán zkoumá, zda je k takovémuto řízení příslušný. Pokud je orgán příslušný, jsou dány předpoklady k zahájení řízení a nejsou známy důvody pro odložení, přistoupí k samotnému přestupkovému řízení.
Správní orgán by se v přestupkovém řízení měl řídit základními zásadami správního řízení. Samotné zahájení je v praxi možno ve dvou případech. Prvním případem je zahájení z moci úřední a druhým případem zahájení na návrh (přípustné pouze u návrhovým přestupků – například ublížení na cti).
Řízení jako takové se skládá se sběru důkazů, ústního jednání a dokazování. Na základě podkladů získaných v těchto fázích by se následně mělo přistoupit k samotnému rozhodnutí.
Rozhodnutí se cílem celého přestupkového řízení. Jedná se o autoritativní a formalizovaný projev vůle správního orgánu. Lhůta pro vydání rozhodnutí je zákonem stanovena na jeden rok od spáchání přestupku. Přestupek musí obsahovat výrokovou část, ve které se nachází samotné řešení otázky a právní zakotvení tohoto řešení. Další částí je odůvodnění, kde musí správní orgán podrobně uvést všechny úvahy, které jej k vydání takovéhoto rozhodnutí vedly. Poslední částí je poučení, ve kterém se uvádí lhůty a náležitosti pro odvolání.
Trestní řízení
Trestní řízení je zákonem upravený postup příslušných orgánů státu, jehož cílem je zjistit, zda byl spáchán trestný čin, zjistit jeho pachatele, uložit mu podle zákona trest nebo ochranné opatření a toto rozhodnutí vykonat, popřípadě zařídit jeho výkon. Trestního řízení se vedle orgánů činných v trestním řízení účastní i další osoby, které v závislosti na svém postavení v řízení mají různá práva a povinnosti. Cílem trestního řízení je také upevňování zákonnosti, předcházení a zamezování trestné činnosti, jakož i výchovné působení na občany. Řízení působí totiž nejen bezprostředně vůči osobám, proti kterým je vedeno nebo které se ho účastní, ale zprostředkovaně (např. prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků) má vliv i na širší veřejnost, pro kterou představuje odstrašující příklad.
Trestné činy lze projednávat pouze v rámci trestního řízení. Trestnou činnost pachatele objasňují podle trestního řádu pouze orgány činné v trestním řízení. Prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení stát realizuje svůj zájem na uplatnění trestní odpovědnosti vůči pachatelům trestných činů.
Trestní řízení je zákonem (trestním řádem) upravený postup orgánů činných v trestním řízení a dalších subjektů podílejících se na tomto postupu. Jeho úkolem je zjistit, zda se trestný čin stal, zjistit jeho pachatele a uložit mu trest nebo ochranné opatření, zajistit jejich výkon a rozhodnout o nároku poškozeného na náhradu škody způsobené trestným činem. Úkolem trestního řízení je též zajistit, aby nikdo nevinný nebyl trestně stíhán či dokonce odsouzen.
Vězeňství
Vězeňství v České republice nastoupilo v roce 1989 cestu radikální transformace. Za základ této cesty byla považována depolitizace českého vězeňství, jeho humanizace, decentralizace jeho řízení a demilitarizace. Zatímco vězeňské systémy vyspělé Evropy se po celá desetiletí vyvíjely kontinuálně, český vězeňský systém stál před složitým úkolem transformovat se zásadně, a to v relativně krátké době. Transformace vězeňství, jejímž teoretickým základem byla Koncepce českého vězeňství přijatá v roce 1991, využila plně výhody nechat se inspirovat zahraničními modely, vyhnout se chybám a omylům a případně zkrátit některé vývojové etapy. Pro její naplňování byl vytvořen legislativní rámec, podmínky organizační a částečně také materiální. Rutinní výkon trestu založený na organizování života ve vězení byl překonán, stejně jako prvotní problémy s procesem humanizace. Koncepce rozvoje českého vězeňství, stanovená v roce 1991, byla naplněna, pokud se týče cílů a obsahu zacházení s vězni. Méně pak došla naplnění v souvislosti se záměry decentralizace řízení a vytvoření vhodných materiálních podmínek pro řádnou správu vězeňství. Vězeňský systém musí být chápán jako odraz demokratických hodnot společnosti, přestože věznice, jako instituce, nejsou ve středu jejího zájmu. Způsob zacházení s pachateli trestné činnosti vyjadřuje velmi zřetelně i vztah společnosti k jedinci a postoj k občanským právům a svobodám. S postupnou stabilizací společenského a politického systému dochází i ke stabilizaci českého vězeňství. Vývoj ve světě i v Evropě se však nezastavuje. Penologické koncepty kolísají mezi tendencemi dekriminalizace a depenalizace na jedné straně a důrazem na prosazování práva a pořádku na straně druhé. Kolísají při řešení zásadního dilematu „zacházení versus odplata“. Jsou nejednotné v názoru, do jaké míry může akcent na bezpečnost ve věznicích limitovat požadavky na další liberalizaci a humanizaci. Mění se i situace ekonomická a mění se i kontexty mezinárodně politické. Vzhledem k výše uvedenému je nutné konstatovat, že původní, více než 10 let stará koncepce, nemůže plně reflektovat aktuální vývojové trendy. Zároveň je nutné reagovat na vstup České republiky do EU. A to jsou důvody, proč bylo rozhodnuto o zformulování a zpracování koncepce nové, která zajistí další kontinuální rozvoj českého vězeňství. Základním cílem Koncepce rozvoje českého vězeňství do roku 2015 je tedy reagovat na nové podmínky a nové souvislosti, v nichž se české vězeňství nachází a současně naznačit směřování a priority českého vězeňského systému.“
Exekuční řízení
Správní řízení
Co je naší prioritou
Exekuční řízení je zahájeno dnem, kterým exekuční návrh došel soudnímu exekutorovi. Soudní exekutor posoudí exekuční návrh ve smyslu zákonných požadavků na jeho srozumitelnost a určitost. Následně požádá příslušný okresní, popř. obvodní, soud dle místa jeho sídla o pověření k provedení exekuce. Během této doby již exekutor provádí předběžnou lustraci majetku.
Jakmile příslušný soud vydá pověření, vyrozumí exekutor povinného a oprávněného o zahájení exekuce. Povinný spolu s tímto vyrozuměním obdrží také první exekuční příkaz na majetek povinného (nejčastěji přikázáním pohledávky z bankovního účtu), dále exekuční návrh, exekuční titul a výzvu k dobrovolnému splnění. Pokud povinný dobrovolně v této fázi ještě uhradí celou částku vyčíslenou ve výzvě, budou náklady exekuce poníženy na 50 %. Pokud však povinný dobrovolně ani tak neuhradí, bude soudní exekutor pokračovat v lustraci majetku a jeho zpeněžování, tak aby byla celá částka úspěšně vymožena.
Pro úplnost uvádíme další způsoby provedení exekuce na peněžité plnění:
-
srážky ze mzdy a jiných příjmů,
-
přikázání pohledávky,
-
prodej movitých věcí a nemovitých věcí,
-
postižením závodu,
-
správnou nemovité věci,
-
pozastavením řidičského oprávnění (lze užít pouze, je-li vymáhán nedoplatek na výživném na nezletilé dítě).
Exekuční řízení vedené za účelem zřízení exekutorského zástavního práva na nemovitých věcech povinného se zahajuje zvláštním exekučním návrhem.
Výběr způsobu provedení exekuce volí soudní exekutor na základě výsledků lustrace majetku, způsoby exekuce se samozřejmě mohou kumulovat.
Jakmile je povinnému doručeno vyrozumění o zahájení exekuce, platí tzv. generální inhibitorium, tj. povinný nesmí nakládat se svým majetkem – převést jej na jiného, zatížit ho nebo s ním jinak nakládat, včetně nemovitých věcí a majetku patřícího do společného jmění manželů, kromě nakládání v rámci běžné obchodní činnosti, uspokojování základních životních potřeb, udržování a správy majetku. Právní jednání, kterými by povinný tuto povinnost porušil, jsou neplatná.
Před vydáním exekučního příkazu na majetek, který spadá do společného jmění manželů, exekutor zjistí, zda není v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném podle notářského řádu evidována jakákoli smlouva o manželském majetkovém režimu nebo rozhodnutí soudu o zrušení společného jmění manželů, jeho obnovení nebo zúžení jeho stávajícího rozsahu, anebo dohoda nebo rozhodnutí soudu o změně smluveného režimu nebo režimu založeného rozhodnutím soudu.
Kdykoliv během řízení může dlužník podat návrh na zastavení exekuce, avšak jen do patnácti dnů ode dne, kdy se dlužník dozvěděl o jejím důvodu. Návrh musí samozřejmě náležitě odůvodnit. Pokud exekutor takovému návrhu nevyhoví, musí jej postoupit společně s exekučním spisem k rozhodnutí exekučnímu soudu, tj. okresnímu (obvodnímu) soudu, v jehož obvodu má povinný místo svého trvalého pobytu nebo sídlo.
Jakmile je celá vymáhaná částka včetně nákladů exekuce vymožena, jsou zrušeny exekuční příkazy a tím je exekuce splněna.
Správní řízení je určitý postup správního orgánu (úřadu), který vede zpravidla k vydání správního rozhodnutí. Správní řízení je upraveno zejména v zákoně č. 500/2004 Sb., správní řád. Správní řád se použije na jakékoli správní řízení, kromě řízení daňového, které je upraveno v daňovém řádu.
Správní řízení je zpravidla zahájeno na návrh nějakého účastníka řízení, případně bývá zahájeno i bez návrhu. Pokud je zahajováno na návrh (např. vklad do katastru nemovitostí) bývá zpoplatněno správním poplatkem. Každý účastník řízení má ve správním řízení určitá práva, kterých může využívat (např. nahlížení do spisů, činění návrhů na dokazování).
Správní orgány se však mnohdy tváří, jakoby uvedená práva neexistovala. Mnohdy bývá také rozdíl mezi tím, když je někdo zastoupen advokátem a není. Správní orgány si u zastoupených účastníků řízení dávají větší pozor na vedení procesu a k ignorování procesních práv zpravidla nedochází vůbec.
Většina správních řízení končí vydáním správního rozhodnutí. Proti většině správních rozhodnutí lze podat odvolání, které zpravidla není zpoplatněno. Nicméně existují i rozhodnutí, proti kterým se odvolat nelze, ale musí se proti nim podávat speciální typ žaloby (tzv. žaloba podle části V. OSŘ), která je zpoplatněna soudním poplatkem.
Správní rozhodnutí je zpravidla přezkoumatelné soudem v režimu tzv. správního soudnictví, se kterým má naše kancelář bohaté zkušenosti.
Rada pro všechny: Při správním řízení Vás správní orgán (úředník) poučuje o Vašich právech. Dělá se to tak, že Vám úředník podstrčí papír a chce ho podepsat. Nejdříve si tento papír přečtěte a ptejte se na všechno, co Vám není jasné. V poučení je rovněž uvedeno, že máte právo na to být zastoupeni. Neváhejte a po poučení využijte tohoto práva, a spojte se s nějakým advokátem, který Vám poradí, co máte dělat. Je třeba znát svá práva a využívat je, jenom tak můžete uspět ve správním řízení.
Poskytování pomoci osobám poškozeným, osobám zúčastněným v trestním řízení. Podávat návrhy ve prospěch obviněného, aby vazba u obviněného byla nahrazena zárukou, podávat za odsouzené žádosti o udělení milosti a o zahlazení odsouzení. Na obviněné nebo odsouzené působit takovým způsobem, aby žili řádným životem a k tomu přijímat potřebná opatření; dbát na to, aby nahradili škodu nebo nemajetkovou újmu, nebo aby vydali bezdůvodné obohacení, které bylo získáno trestným činem. Vykonávat činnost opatrovníka obviněných na základě jimi uděleného souhlasu a následného ustanovení předsedou senátu. Působit jako zmocněnec zúčastněných osob či jako zmocněnec poškozených při hlavním líčení a veřejném zasedání, ale i v průběhu celého trestního řízení. Účastnit se za tyto osoby vyšetřovacích úkonů, podávat za ně žádosti, návrhy a opravné prostředky a zúčastnit se všech úkonů, kterých se může zúčastnit zúčastněná osoba nebo poškozený včetně přístupu k utajovaným informacím. Podávání opravných prostředků, zajišťování odborných a znaleckých posudků soudními znalci, institucemi specializovanými na znaleckou činnost či vědeckými ústavy, vypracovávání analýz, právních rozborů a odborných vyjádření. Ochrana lidských a občanských práv.